fbpx

עסק עצמאי דורש הרבה מאוד יחס, תשומת לב והשקעה ולכן זה נדמה שזה בלתי אפשרי לחלק את הזמן שלנו כך שנוכל להספיק גם לנהל את העסק וגם לעבוד במשרה מלאה או חלקית כשכירה.
אני חייבת להגיד לך שברגע שהחלטתי לפתוח את העסק המאוד קטן שלי, כמו כולם – פחדתי מהמון דברים.
פחדתי שהעסק שלי לא יצליח, שלא אכניס כסף, שלא ארוויח כמו שחשבתי. ידעתי שיש לי הרבה מאוד במה להתעסק והרבה ללמוד על הדברים ה"גדולים" שיש לדעת על פתיחת עסק.

הבנתי שאני לא רוצה לוותר על החלום שלי של להיות עצמאית, אבל שאני גם צריכה להיות מציאותית ועם רגליים על הקרקע ולקבל את זה שכרגע, בהתחלה של פתיחת העסק שלי, אני צריכה לסמוך על המשכורת הקבועה והבטוחה שמגיעה אליי כל חודש מעבודתי כשכירה ושיום יבוא ואוכל להרוויח מספיק (אמן) בשביל לעזוב את העבודה ולהיות אך ורק עצמאית, בעלת עסק עצמאי.

מכאן, נותרה לי אך ורק ברירה אחת:
לנסות ולשלב את שני הדברים האלו יחד: גם לעבוד כשכירה, וגם לפתח ולנהל את העסק שלי.
אחרי הרבה ניסוי וטעייה בלהיות "גם וגם", הצלחתי למצוא את האיזון המושלם בין השניים והיום אני מנהלת את העסק המאוד חדש שלי ביחד עם עבודה של 5 משמרות בשבוע, בילויים עם משפחה וחברים ואפילו אימוני כושר.

כל הטיפים שלי בהמשך הפוסט – תגללי למטה בשביל להמשיך ולקרוא 🙂

עסק עצמאי

1. תהיי מודעת למשימות שלך.

כשמנסים לשלב שני דברים מאוד גדולים ביחד, הגיוני שיווצר איזשהו בלבול שבסופו של דבר עלול להשאיר אותך מאחור,
במיוחד אם אחד הדברים האלה דורש הרבה השקעה ומחשבה כמו עסק עצמאי.
כשאת מתכננת את המשימות שלך לעסק ואת יודעת שיש לך זמן עבודה מוגבל בגלל היותך שכירה, חשוב מאוד להיות מודעת אליהן ברמה הכי ספציפית ולהבין את הדחיפות שלהן, למה את צריכה בכלל לבצע את המשימה ומה היא פותרת לך.
למשל, אם יש לך משימה מאוד גדולה שלוקחת זמן כמו תכנון גאנט תוכן חודשי לעסק, לכתוב את המשימה כ "תכנון גאנט חודשי" זה פשוט לא מספיק. מה שיקרה זה שאת תגיעי למשימה בזמן שהגדרת לך אותה ואת תשבי מול המחשב דקות ארוכות בניסיון להבין איזה תוכן את רוצה, מה לשייך לאיזו מדיה חברתית או שסתם תבהי בתקרה בניסיון למצוא רעיונות חדשים שיתאימו. 
בתור שכירה את צריכה לזכור אין לך זמן לבזבז על בהייה באוויר. את צריכה להגיע מוכנה אל המשימות שלך והדרך הכי טובה לעשות את זה היא פשוט לפרט כמה שיותר על המשימה כשאת בונה את הלו"ז שלך. 
ככה את תהיי בטוחה שאת מגיעה למשימה עם איזשהו מושג לגביה וזה מה שיעזור לך לבצע את המשימה ביעילות רבה ככל האפשר.
בזמן שאת מפרטת על המשימה, תיעזרי בשאלות מנחות כמו "למה", "מה", ו"איך" וכך תוכלי להתמקד בה יותר בקלות.
עוד דבר שיכול לעזור לך זה להיעזר במחברת המיועדת לתכנון ובנייה נכונה של משימות, כמו מחברת הפרודקטיביות הזו שכתבתי עליה בעבר. 

דוגמה לפירוט משימה:
המשימה – לכתוב ניוזלטר חדש לחודש יולי. 
הפירוט: החודש אני רוצה לכתוב על הספר "האדם המאושר" ולספר למנויות מה לקחתי מהספר ואיך הוא יכול לעזור גם להן.

2. תנסי לשלב את העסק בעבודה השכירה שלך.

בתור שכירה שעובדת במשרה מלאה (5 משמרות בשבוע, תשע שעות כל משמרת) המחשבה על העסק העצמאי שלי מתגנבת אליי לראש ב"רגעים המתים" האלו שיש לי בזמן משמרת בעבודה.
אני מאמינה במה שנקרא "מולטי טאסקינג" (ריבוי משימות) אבל עם כוכבית קטנה שחשוב לי לשים עליה דגש:
כשאני מדברת על ריבוי משימות, אני לא מתכוונת לביצוע של 2 משימות בו זמנית (מה שפוגע באיכות המשימות שלך),
אלא בניצול של הזמן ה"פנוי" לטובת עבודה מקדימה על המשימות הבאות שלך, ואני אשמח לתת לך דוגמה:
בעבודה אצלי יש הרבה פעמים זמנים שהם לכאורה "פנויים", כלומר, אני נמצאת בעבודה אבל כרגע אין לחץ של עבודה יותר מידיי אז אני מרשה לעצמי רגע להירגע. אני גם קוראת לזמן הזה "זמן פלאפון", כי אני מניחה שרוב האנשים יעדיפו להיות בפלאפון בזמנים כאלה, להירגע מהלחץ של העבודה ו"לברוח" אל הדברים האלה שלא צריך לחשוב עליהם הרבה כמו משחקים ממכרים או שיטוט בפייסבוק.
אני אומרת – לא עוד בזבוז זמן "פנוי" בעבודה. ברגעים האלה שאני יודעת שאני יכולה קצת לשחרר, או אפילו בהפסקת האוכל שלי, אני מנצלת את הזמן הזה להשלמת משימות קטנות שלא מצריכות יותר מידיי זמן או יותר מידיי משאבים חוץ מהפלאפון שלך:
הכנת לו"ז ליום למחרת, כתיבת רעיונות לתכנים חדשים למדיות החברתיות, כתיבת פוסטים לאינסטגרם, שיווק של העסק במדיות החברתיות (הרי הפלאפון כבר אצלנו ביד וישר לנו זמן פנוי, למה שלא נתעל את זה לטובת העסק?) ועוד כל מיני משימות קטנות אבל סופר חשובות שאני יכולה להשלים במהלך השהות שלי בעבודה. ולזה אני אוהבת לקרוא "מולטי טאסקינג" 🙂

עסק עצמאי

3. תבני לו"ז בצורה נכונה.

אני יודעת מה את חושבת – "מה כבר אפשר לחדש בסעיף הזה?". כולנו שמענו כבר על כמה שזה חשוב לבנות לו"ז מסודר שיעזור לך לעמוד בכל המשימות שלך וכולנו יודעות כמה עסק עצמאי זקוק ללו"ז נכון ומדויק, אבל בכל זאת חשוב לי להעביר לך את השיטה שלי לבניית לו"ז בצורה הכי נכונה, מדויקת ומפורטת שאפשר ושעובד הכי טוב בשבילי.
איך עושים את זה? פשוט מאוד: מתחילים בגדול ולאט לאט מצמצמים.

את בניית הלו"ז שלי אני מתחילה בתחילתו של כל חודש (או יותר נכון, יום-יומיים לפני שהחודש מתחיל) ושם אני מגדירה כמה דברים:
האירועים הכי חשובים שיש לי החודש (פגישות ייעוץ, פגישות עם חברות, תורים מסוימים כמו רופא או מניקוריסטית וכ'ו),
המשימות הגדולות והחשובות ביותר שאני צריכה לבצע החודש (השקת קורס, העלאה של 4 פוסטים לבלוג, תקציב חודשי וכ'ו),
המטרה הגדולה שלי לחודש הקרוב (סגירה של 4 פגישות ייעוץ לפחות ושיווק של העסק), והדבר שהכי חשוב לדעתי: גורם המוטיבציה (למה אני עושה את כל זה? מה אני רוצה להשיג? איך אני ארגיש אחרי שאני אשיג את זה? למה לי לקדם את המטרות האלו?).

אחרי שבניתי את הלו"ז שלי לחודש הקרוב, אני עוברת לבניית לו"ז שבועי ואם את עוקבת אחרי באינסטגרם את כבר יודעת שאת הלו"ז השבועי שלי אני מתכננת בשבת בבוקר.
את הלו"ז השבועי אני מתחילה בכך שאני פותחת את היומן, מסתכלת על החודש שתכננתי מראש ואז יש לי את הלגיטימציה להחליט אילו משימות חשובות חייבות להתבצע השבוע, וכמובן שאני לא מתעלמת מהמשמרות שלי בעבודה. 
אני כותבת שלוש משימות גדולות לשבוע שהן ה"טופ פריוריטי" שלי, ומהן אני גוזרת את המשימות לשאר השבוע, לדוגמה:
שלוש משימות גדולות לשבוע הקרוב: לצלם תמונות חדשות לאינסטגרם, לכתוב תוכן לבלוג ולאינסטגרם, לשווק את פגישות הייעוץ.
אחרי שקבעתי את המשימות הגדולות, שאר המשימות לשבוע הקרוב יכולות להיות כאלו:
+ לתכנן יום צילומים לאינסטגרם (הכולל תכנון של לוקיישנים, אקססוריז, אאוטפיטים וכ'ו).
+ למצוא תמונות השראה ליום הצילומים.
+ לערוך את התמונות החדשות.
+ לסדר מחדש את פיד האינסטגרם עם התמונות החדשות.
+ לתכנן 3 פוסטים חדשים לבלוג במחברת תכנון התוכן.
+ לכתוב 3 פוסטים חדשים לאינסטגרם דרך אפליקציית Trello.
+ להעלות 2 פוסטים חדשים לאינסטגרם.
+ למצוא רעיונות תוכן לסרטוני IGTV.
+ למצוא רעיונות תוכן למדריכים בסטורי.
+ לדבר בסטורי על פגישות הייעוץ שלי.
+ לשווק את פגישות הייעוץ בפייסבוק.

אם תשימי לב, כל המשימות האלו הן משימות ש"גזרתי" משלושת המשימות הגדולות שהצבתי לעצמי בתחילת השבוע,
ורק מהשלושה האלה כתבתי רשימה מאוד מכובדת של משימות שאני יכולה לשבץ אותן לפי ימים במהלך השבוע.

והרמה הכי קטנה, מצומצמת ומפורטת לבניית לו"ז נכון: תכנון יומי. 
אחרי ששיבצתי את כל המשימות שלי לפי ימים במהלך השבוע, אני אוהבת לתכנן לי לו"ז יומי בפלאפון לפי שעות מדויקות,
מה שעוזר לי לשים לעצמי "מגבלה" בביצוע המשימה וכך אני יודעת שעד השעה 14:00 אני כבר אמורה לסיים את המשימות הנ"ל.
את הלו"ז היומי אני בונה ערב לפני, בעזרת אפליקציית TickTick ואני ממש כותבת את המשימות שלי לפי שעות, ויותר מזה, אני מחשיבה בלו"ז שלי כל דבר שהוא חלק מהיום שלי: מארוחת בוקר ושתיית קפה במרפסת, ועד לאימון בחדר כושר וכתיבת פוסט לבלוג.

עסק עצמאי

4. תגדירי זמנים מדויקים ותשתדלי לא לזוז מהם.

הסעיף הזה הוא המשך ישיר לסעיף הקודם.
דבר ראשון אני רוצה שתביני למה חשוב להגדיר זמנים מדויקים. ברגע שאת מסדרת את היום שלך לפי שעות וזמנים מדויקים,
את יודעת מראש איך היום שלך הולך להראות. את יודעת שאת הולכת להספיק את כל המשימות שנתת לעצמך לבצע כי לפי הלו"ז היומי והשעות שהגדרת הכל מסתדר לך לפי הזמנים. הדבר היחיד שיכול לשבש לך את הלו"ז היומי הוא תכנון לא מדויק של שעות עבודה. כשאת מתכננת את היום שלך לפי שעות, תחשבי בצורה הגיונית:
אם לוקח לך רבע שעה להגיע לחדר כושר, ואז את מבצעת אימון של שעה ועוד רבע שעה נסיעה חזור הביתה – 
העדיפות היא לא להגדיר את המשימה שלך כמשימה של שעה ורבע כי מבחינה הגיונית את סביר להניח שלא תספיקי לבצע אותה.
זה כמו שתגידי לעצמך 20 דקות לארוחת בוקר, אבל את שוכחת את כל הזמן הנדרש לך בהכנה של ארוחת הבוקר שלך מה שבקלות יכול להוסיף לך 10 דקות, כך שהתכנון של ארוחת הבוקר שלך צריך להיות חצי שעה ולא 20 דקות. תנסי להיות הגיונית כשאת בונה לו"ז לפי שעות ואת תראי איך הוא יעבוד בשבילך מצוין מבלי שתצטרכי למשוך משימות מעבר למה שהגדרת להם.

מה שכן, השיטה הזו עובדת למי שמראש מאוד אוהבת להיות מדויקת במשימות שלה וצריכה איזושהי מוטיבציה חיצונית בביצוע של כל המשימות היומיות. אם את לא אחת של דיוקים ואת אוהבת ללכת על הכי "פרי -סטייל", תדעי שזה לגמרי בסדר 🙂

אז בסעיף הקודם הצגתי לך את אפליקציית TickTick, שדרכה אני אוהבת לתכנן את הלו"ז היומי שלי, אבל הייתי רוצה לספר לך למה אני כל כך אוהבת את האפליקציה הזו ואיך היא יכולה לעזור לך להגדיר זמנים מדויקים למשימות היומיות שלך.
ב TickTick את יכולה לתזמן את המשימות שלך לפי שעות ספציפיות ולקבל התראה קטנה לפלאפון בכל פעם שהגיעה השעה לביצוע משימה מסוימת. למשל, אם קבעתי שאני עושה אימון כוח בשעה 07:00 בבוקר, האפליקציה תתן לי התראה בשעה הזאת שתזכיר לי שקבעתי לעצמי אימון. אם השעה שקבעת כבר עברה ולא סימנת ✓ על המשימה שלך, האפליקציה תתן לך אופציה לעשות "סנוז" למשימה ולדחות אותה בכמה זמן שתרצי כדי שהיא תוכל להזכיר לך שוב לגביה.
עוד דבר נחמד עם TickTick: את יכולה למדוד לעצמך זמן ולהבין כמה זמן לוקח לך לעשות משימה מסוימת (זה מאוד עוזר אם זו משימה שחוזרת על עצמה באופן יומיומי – ככה תוכלי לדעת מראש כמה זמן את צריכה להגדיר לה) ובנוסף את יכולה להגדיר לעצמך זמן ספציפי לביצוע המשימה (שעה, לדוגמה) ולהפעיל טיימר באפליקציה עצמה שיתריע לך אחרי שהשעה שהגדרת תעבור.
אני מאוד אוהבת לעבוד עם TickTick ומאז שגיליתי אותה אני התמכרתי אליה, זו האפליקציה היחידה שעוזרת לי לעמוד במשימות היומיות שלי.

עסק עצמאי

5. תקומי מוקדם.

איזה קל זה פשוט להגיד "תקומי מוקדם", נכון? אז כן, להגיד זה מאוד קל… לבצע? קצת פחות.
לא כולנו אנשים של בוקר ובטח שלא כולנו יכולות לקפוץ מהמיטה בחמש בבוקר כאילו ישנת עכשיו איזה 12 שעות רצוף.
אבל ברגע שתסגלי לעצמך הרגל של קימה מוקדמת את תביני עד כמה זה חשוב לעסק שלך. תחשבי על זה ככה:
כשאת קמה מוקדם – את מספיקה לעשות יותר דברים, וכמו שכבר הבנת עד החלק הזה של הפוסט: כל עוד יש לך זמן פנוי תשתדלי לנצל אותו לטובת העסק שלך.
אני לא אומרת לך לקום בחמש בבוקר (אלא אם כן אין לך בעיה לקום בשעה הזאת) אבל תנסי לקום שעה אחת יותר מוקדם כדי שתביני עד כמה השעה הזאת יכולה לשנות לך לגמרי את הלו"ז.
אם את עובדת בבוקר – תקומי שעה אחת קודם כדי להספיק משימה אחת קטנה לפני העבודה, או שתוכלי לנצל את הזמן הזה להכנת אוכל לכל היום, מדיטציה, פעילות ספורטיבית קלילה, מקלחת מרעננת או כל משימה שבדרך כלל את משאירה לסוף, ל "אם יהיה לי עוד זמן פנוי".
אם את עובדת בערבים / משמרות כמוני, לקום מוקדם יותר יכול להפוך לך את כללי המשחק!
תחשבי שכל מה שאת עושה בדרך כלל בבוקר את תעשי שעה קודם לכן, מה שמשאיר לך עוד זמן להספיק עוד משימה אחת.
זה גם נותן לך את הלגיטימציה לתזמן משימות יותר בקלות ועם מרווח זמן יותר ארוך, לדוגמה אם בעבר הייתי מקציבה שעה לכתיבת פוסט – בזכות זה שקמתי מוקדם אני יכולה להקציב למשימה הזו שעה וחצי או שעתיים וכך אוכל לבצע אותה ברוגע מבלי להיות לחוצה בזמן.

תחזוק וניהול עסק עצמאי ביחד עם עבודה כשכירה זה לא דבר פשוט בכלל, אבל אני מקווה שבעזרת הטיפים שהבאתי לך בפוסט הנוכחי הבנת שזה לגמרי אפשרי. אם אוכל לתת לך עוד טיפ אחד קטן ממני, הטיפ הזה יהיה פשוט להתמיד.
תתמידי בשגרה שלך, תתמידי במשימות שאת מציבה לעצמך, תתמידי בחזון של העסק שלך ואל תשכחי למה הקמת אותו ומה את רוצה להשיג בעזרתו. ברגע שתתמידי בכל אלו, העסק שלך רק יגדל ואולי בזכותו תוכלי לעזוב את עבודתך כשכירה ולהיות עצמאית 🙂

אז מה לקחת מהפוסט הזה? אשמח שתכתבי לי בתגובות מה הכי עזר לך, ואם יש גם לך טיפ על שילוב עסק עצמאי ביחד עם עבודה כשכירה אני אשמח שתשתפי אותי.

12 Comments

 1. זה באמת מעורר השראה בעיניי להצליח לשלב בין עסק עצמאי לבין עבודה כשכירה.
  אני מתחברת ללקום מוקדם, ודווקא לנצל את הזמן הזה למדיטציה/יוגה ומוצאת שזה באמת עושה הבדל ביום שלי.

  • לגמרי מסכימה איתך, גם לגבי מדיטציה ויוגה!
   זה עושה פלאים לגוף ולנפש 🙂

 2. היי, פוסט מעולה ומועיל מאוד. לקחתי לעצמי את נושא המשימות המרכזיות לשבוע ופירוק שלהן לתת-משימות. גם חייבת לנסות את הגאנט החודשי באינסטגרם (כרגע מעלה כל יום פוסט באופן ידני ולפעמים קורה שפשוט לא מגיעה לזה או שהדברים לא מסודרים כמו שהייתי רוצה כי זה קורה תוך-כדי). תודה!

  • איזה כיף שהצלחתי להעביר לך משהו דרך הפוסט,
   אני שמחה לשמוע שהטיפים שלי מצאו חן בעינייך 🙂
   הפירוק לתת משימות זה פשוט מעולה,
   אני בטוחה שברגע שתתחילי לעשות את זה את תרוצי על המשימות
   שלך לייק א פרו ❤️

 3. גם אני גם שכירה וגם עצמאית ומצאתי את עצמי בהרבה מהדברים שכתבת. תכלס, כמעט בכולם. 🙂 אני חושבת שהלו"ז המדויק והמשימות המדויקות זה מאסט למי שרוצה לשלב בין השניים.

 4. אהבתי את הוספת גורם המוטיבציה. להוסיף ללו"ז את האלמנט של ה"למה" זה משהו שיכול לעזור לי מאוד בביצוע משימות.
  וחוץ מזה אני מרגישה שכשיש זמן מוגבל ויותר עומס זה דוחף לעשות דברים, אפילו בתקופות יותר פנויות כדאי ליצור לו"ז מסודר עם שעות מוגדרות לכל משימה.

  • לגמרי, הכל מתקשר בסופו של דבר לסידור נכון של הלו״ז 🙂 תודה על התגובה!

Write A Comment

נהנית מהפוסט?
אני מזמינה אותך להירשם לניוזטלר של That Gal
וליהנות מעוד מלא תוכן שיישלח אלייך ישירות למייל!
(בלי ספאם, מבטיחה)

 

 

הצטרפת למשפחת ThatGal בהצלחה!