fbpx

כלי מנהל האתרים של גוגל הוא ללא ספק אחד הכלים החשובים ביותר שיש לגוגל להציע לך כשזה נוגע לבדיקת נתונים סטטיסטיים על הבלוג שלך.

הכלי הזה הוא כלי חינמי שנועד לאסוף נתונים על האתר שלך ולהתריע על בעיות ספציפיות הקשורות למציאת הדפים של האתר שלך במנוע החיפוש של גוגל. 
אם נכנסת לפוסט הזה ואת בעלת בלוג עצמאי, את בוודאי יודעת עד כמה זה חשוב להיות ערים לנוכח הנתונים החשובים האלו ועד כמה הם יכולים לעזור לך בהבנה נכונה יותר של קהל היעד שלך, בנושאים המעניינים אותו, בקידום האורגני של האתר שלך בגוגל ובנראות האתר שלך ממכשירים שונים.

במדריך הקצר הזה אני הולכת להסביר לך על הפיצ'רים הבאמת חשובים שיש לכלי מנהל האתרים להציע לך.
בסוף הפוסט את תדעי איך לקרוא את הגרפים המעניינים האלו ועל מה את באמת צריכה לשים דגש.

אבל לפני זה, תנסי לי להסבר לך למה את באמת חייבת להשתמש בכלי מנהל האתרים.

 1. את תוכלי לדעת בצורה חד משמעית אילו עמודים באתר שלך נסרקו ע" גוגל (כלומר, אילו עמודים מהאתר שלך ניתן למצוא במנוע החיפוש) ואילו לא.
 2. את תוכלי לראות לפי אילו שאילתות וביטויים הגולשים שלך מוצאים אותך ובכך להבין יותר טוב את הקידום האורגני של הבלוג שלך ולפי מה הוא עובד.
 3. את תוכלי לראות באיזו תדירות האתר שלך מופיע בגוגל ואפילו באיזה מיקום הוא מופיע ברשימת החיפוש.
 4. את תוכלי לראות אילו אתרים חיצוניים מקשרים אל האתר שלך.
 5. את תוכלי להבין האם האתר שלך נוח למשתמש שגולש מהטלפון הנייד.

ועוד כמה תובנות מדהימות שיגרמו לך לרצות להתחיל לעבוד עם הכלי הזה כבר עכשיו 🙂

לפני שנתחיל, הנה טיפ קטן:
אם אין לך זמן להתעסק במדידת נתונים, עם כלי מנהל האתרים של גוגל את לא חייבת לבזבז זמן.
בסוף כל חודש נשלח אלייך למייל דו"ח חודשי עם התובנות הכי רלוונטיות לאותו החודש ועם הביצועים הגדולים שבוצעו באתר שלך! כל מה שאת צריכה לעשות זה לקרוא את הדו"ח החודשי ולהסיק ממנו את הנתונים הרלוונטיים.

עכשיו כשהבנת למה את חייבת להשתמש בכלי המטורף הזה, אפשר להתחיל!

כלי מנהל האתרים

+ איך תחברי את כלי מנהל האתרים של גוגל לוורדפרס?

לפני שנחבר את כלי מנהל האתרים אל וורדפרס, אנחנו נרצה קודם כל להוסיף נכס חדש (נכס = דומיין, אתר).
בשביל להוסיף נכס חדש, אנחנו נצטרך להתחבר אל המייל שלנו בגוגל (GMAIL).
לאחר שהתחברנו, ניכנס אל כלי מנהל האתרים של גוגל ונלחץ בסרגל העליון על "הוסף נכס".

כלי מנהל האתרים

 

עכשיו יש לנו 2 אופציות שדרכן נוכל להוסיף את האתר שלנו אל הכלי: דומיין וכתובת URL.
מכיוון שבאופציית ה URL יש לנו יותר דרכים שדרכן ניתן לאמת את האתר שלך, אני הולכת להדגים על האופציה הזו. כל מה שאת צריכה לעשות זה להקליד את כתובת האתר שלך (שימי לב שאת מקלידה אותה נכון ושאת משתמשת ב https://www בכדי שהכלי יאסוף את הנתונים המדוייקים ביותר), ולאחר מכן לחצי על "המשך" בשביל לעבר לשלב האימות.

בשלב הזה, כלי מנהל האתרים של גוגל מבקש ממך לאמת את היותך בעלת הנכס (האתר).
כמו שהסברתי קודם, יש כמה דרכים לאמת את האתר שלך אבל אני הולכת להתמקד בדרך הקלה והפשוטה ביותר: העתקת HTML TAG אל לוח הבקרה שלך בוורדפרס.

כלי מנהל האתרים

לאחר שבחרת באופציה הזו את תתבקשי להעתיק כתובת מטא טאג ולהדביק אותה ב"ראש" של דף הבית של הבלוג שלך. בכדי להגיע אל ה"ראש" (Head) היכנסי אל לוח הבקרה >> עיצוב >> עריכת תבנית ובצד שמאל של העמוד את תצטרכי לחפש את ראש האתר (בד"כ זה יופיע כ Header.php) ולהדביק את המטא טאג שהעתקת תחת תגית הראש (בד"כ זה יופיע כ <Head> ). 

אחרי שהדבקת את התגית ולחצת על "שמור שינויים" בתחתית העמוד, את יכולה לחזור אל כלי מנהל האתרים של גוגל ולוודא שהאתר שלך מאומת ע"י לחיצה על הכפתור "אימות". אם הכל יימצא תקין, תקבלי "אור ירוק" וזה אומר שהאתר שלך מאומת ושכלי מנהל האתרים של גוגל מתחיל לאסוף עליו מידע. 

עכשיו כשהאתר שלך מחובר אל כלי מנהל האתרים, אפשר להתחיל לעבור על הפיצ'רים החשובים שכדאי לך לשים לב אליהם ולהבין למה כדאי לך לעקוב אחריהם.

כלי מנהל האתרים

+ ביצועים

בלשונית הזאת תוכלי לקבל מידע מאוד שימושי על ביצועי האתר שלך בגוגל.
בואי נעבור על כל אחד מהפיצ'רים שהלשונית הזו מציעה לך:

– סה"כ קליקים: זהו מספר הפעמים שהגולש לחץ על כתובת האתר שלך בתוצאות החיפוש בגוגל. 

– סה"כ הופעות: זהו מספר הפעמים שכתובת האתר שלך הופיעה בתוצאות החיפוש בגוגל (אין חשיבות למיקום של הכתובת בתוצאות החיפוש, גם אם האתר שלך יימצא בדף השלישי זה עדיין ייחשב להופעה).

– שיעור קליקים: זהו אחוז החשיפות שהסתיימו בלחיצה, כלומר, כמות הפעמים שהגולש ראה את כתובת האתר שלך בתוצאות החיפוש ולחץ עליה בפועל.

– מיקום ממוצע: זהו המיקום הממוצע (חשוב להבין שהמיקום לא מדויק – הוא ממוצע) שכתובת האתר שלך הופיעה בתוצאות החיפוש בגוגל. התוצאה מתייחסת אל מיקום הופעת הכתובת בסדר עולה, כך שאם המיקום הממוצע שלך הוא 1 זה אומר שהאתר שלך נמצא במיקום הראשון בתוצאות החיפוש האורגני בגוגל, וכן הלאה.

 

כלי מנהל האתרים

עוד פיצ'רים שחשוב לשים לב אליהם נמצאים בתחתית עמוד הביצועים:

– שאילתות: מילות / ביטויי החיפוש שדרכם מגיעים רוב הגולשים שמצאו את האתר שלך בגוגל.

– דפים: הדפים החזקים ביותר באתר שלך שמופיעים בגוגל (מדורג לפי מספר הקליקים וההופעות).

– מדינות: המיקום הגאוגרפי של הקהל שלך.

– מכשירים: דרך אילו מכשירים (דסקטופ, מובייל וטאבלט) הקהל גולש באתר שלך.

כלי מנהל האתרים

+ בדיקת דף

בשורת החיפוש של "בדיקת דף", כלי מנהל האתרים של גוגל מאפשר לך לבדוק כתובות ספציפיות באתר שלך ולוודא שהן אכן מאונדקסות בגוגל (כלומר, שגוגל באמת מכיר בהן ככתובת אתר שיכולה להופיע במנוע החיפוש).

כלי מנהל האתרים

בבדיקה הזו יכולות להתקבל 2 תוצאות:
1. הכתובת לא מאונדקסת בגוגל ואז את יכולה להגיש בקשה ליצירת אינדקס ע"י הכפתור המוצג בצד שמאל.
2. הכתובת מאונדקסת בגוגל ואז את יכולה לקבל עליה עוד מידע כמו מתי היא אונדקסה, מהיכן אונדקסה (מובייל או דסקטופ) האם יש בה בעיות לשיפור ועוד. תוכלי להשיג את המידע הזה ע"י לחיצה על כל אחד מהנתונים המופיעים שם.

כלי מנהל האתרים

+ כיסוי

בלשונית ה"כיסוי" תוכלי לדעת מה המצב של הכתובות השונות באתר שלך, האם קיימות בהן שגיאות שצריך לסדר, האם הן תקינות ואפילו תוכלי לדעת אילו כתובות לא מאונדקסות ולמה.

כלי מנהל האתרים

אני ממליצה לך לסמן את כל האופציות בגרף ואז לרדת למטה מעט בהמשך ולראות אילו כתובות לא מאונדקסות ולתקן אותן עפ"י הצורך.  ברגע שתלחצי על אחת מהבעיות, ייפתח לך עמוד נוסף שיפרט בדיוק אילו עוד כתובות לא מאונדקסות בגלל אותה הבעיה. 
ברגע שתתקני את הבעיה, את תוכלי לבקש מגוגל ליצור אינדקס ואם הבעיה באמת תוקנה אז גוגל יאפשר זאת.

* שימי לב:
ישנם דפים באתר שלך שמראש לא נועדו לאינדוקס. הרי מה שאינדוקס בגוגל אומר בעצם זה שברגע שהכתובת הזו מאונדקסת אפשר למצוא אותה בגוגל, אבל יש כתובות באתר שלך שלא היית רוצה שהגולשים יגיעו אליהן כמו למשל עמודים המכילים תוכן משוכפל, עמוד ההתחברות אל האתר או עמודים אחרים שלא רלוונטיים לגולשים שלך. במקרה הזה, את תעדיפי להשאיר את הכתובות האלה לא מאונדקסות. 

כלי מנהל האתרים

+ נוחות השימוש בניידים

אחד הפיצ'רים היותר חשובים של כלי מנהל האתרים הוא נוחות השימוש בניידים.
כולנו יודעות שכיום רוב הגלישה והכניסות לבלוג שלך נעשות דרך הנייד ולכן חשוב לוודא שהבלוג שלך נראה טוב ונוח לשימוש מהניידים הסלולריים.
בעמוד הזה תוכלי להבין אילו בעיות יש לאתר שלך בהצגה שלו בנייד, כמו למשל טקסט קטן מידיי, אלמנטים לחצניים הקרובים מדיי זה לזה או טקסט שרחב יותר מרוחב המסך.

כלי מנהל האתרים

חשוב לציין כי ברגע שתלחצי על אחת מהבעיות האלו, כלי מנהל האתרים יראה לך אילו דפים סובלים מהבעיה הזו ונדרשים תיקון. ברגע שתתקני את הבעיה, את נדרשת לחזור אל הדף בו הוצגה הבעיה וללחוץ על הכפתור "אימות תיקון" כדי שגוגל יאנדקס שוב את הכתובת הזו ויאשר שהיא תוקנה ומוכנה לשימוש. 

כלי מנהל האתרים

+ אבטחה ופעולות ידניות

תחת הלשונית הזו תוכלי לקבל הודעות ישירות בגוגל במידה והוא ימצא אצלך בעיות באבטחה כאלו או אחרות באתר שלך או באחת מהכתובות שלו.

בלשונית "פעולות ידניות" אין לך למה להתעסק, אלא אם כן האתר שלך "נענש" על ידי גוגל ואז תוכלי לראות את הסיבה תחת הלשונית הזו, אבל תהיי בטוחה שגם אם זה יקרה לאתר שלך את תקבלי מייל נפרד על כך.

כלי מנהל האתרים

+ קישורים

בחלק הזה, כלי מנהל האתרים של גוגל מאפשר לראות כמה נתונים מעניינים במיוחד:

– קישורים חיצוניים: אלו קישורים שאתרים חיצוניים קישרו אל אחת הכתובות באתר שלך. את תוכלי לראות כאן כתובות מובילות שקישרו אליהן, מי קישר ובאיזו מדיה וגם תוכלי לראות את העמוד הספציפי ששם נמצא הקישור לאתר שלך.
שימי לב – את תמצאי שם גם קישורים אל האתר שלך שאת קישרת בעצמך דרך פלטפורמות חיצוניות ולא דרך האתר שלך כמו למשל קישורי פינטרסט, פייסבוק ועוד.

– קישורים פנימיים: אלו קישורים שקושרו מהאתר שלך אל האתר שלך, כלומר קישורים לעמודים אחרים באתר שאת קישרת אליהם כמו פוסטים רלוונטיים אחרים לפוסטים שכבר קיימים אצלך (דוגמה לקישור פנימי:
אם את מתעניינת במדריכים נוספים לבלוגינג, לחצי כאן בכדי לקרוא מדריך נוסף שכתבתי על פלטפורמת ניהול ניוזלטרים – מיילצ'ימפ). 

כלי מנהל האתרים

– האתרים המקשרים המובילים: כאן תוכלי לראות אילו אתרים מקשרים אל האתר שלך בתדירות גבוהה. ברגע שתלחצי על אחד מהאתרים האלו את תוכלי לראות אילו עמודים השייכים לאתר שלך הם קישרו.

– הטקסט המקשר המוביל: אלו הם המילים המובילות שדרכם מקשרים אל האתר שלך.

כלי מנהל האתרים

לסיכום,
כלי מנהל האתרים של גוגל הוא עולם ומלואו דרכו תוכלי ללמוד ולקבל מידע שימושי בהחלט על האתר שלך.
המדריך הקצרצר הזה היה מדריך למתחילות והוא נועד כדי שתוכלי להבין את הנתונים הסטטיסטיים הבסיסיים שכל בלוגרית או בעלת אתר חייבת לדעת.

המדריך עזר לך? חידשתי אצלך משהו?
אני אשמח לשמוע מה את חושבת בתגובות לפוסט, ובקרוב אני הולכת להעלות אל האינסטגרם שלי סרטון IGTV חדש המסביר בצורה ויזואלית ומקיפה את כל מה שדיברנו עליו כאן.

אם אהבת את הפוסט ואת חושבת שהוא יעזור לעוד אנשים, את מוזמנת לשתף אותו ברשתות החברתיות ע"י לחיצה על אחד מכפתורי השיתוף המופיעים בצד הפוסט (דסקטופ) או כאן למעלה (טלפון נייד).

אז איך את הולכת להשתמש בכלי מנהל האתרים של גוגל בכדי להבין את נתוני הבלוג שלך? כתבי לי בתגובות 🙂 

4 Comments

 1. מגניב. פוסט חשוב. כתוב לי שהטקסט בניידים קטן מדי, השאלה אם אפשר לשנות אותו בלי לשנות את גודל הטקסט במחשב

  • תודה, שמחה שאהבת 🙂
   אם את עובדת עם אלמנטור יש לך אופציה לשנות את הגודל של הטקסט אך ורק במובייל.

Write A Comment

נהנית מהפוסט?
אני מזמינה אותך להירשם לניוזטלר של That Gal
וליהנות מעוד מלא תוכן שיישלח אלייך ישירות למייל!
(בלי ספאם, מבטיחה)

 

 

הצטרפת למשפחת ThatGal בהצלחה!