fbpx

כתיבת פוסט לבלוג שלך יכולה להיות משימה מתסכלת אם את לא באה אליה מספיק מוכנה.

אם נכנסת לקרוא את הפוסט הזה, אני מניחה שיצא לך כבר כמה פעמים לנטוש את כתיבת הפוסט לבלוג שלך באמצע או לא להתחיל בכלל.
מבינה אותך, זה קרה גם לי וזה עדיין קורה לי מידי פעם. הסחות דעת הן עניין שבשגרה ולפעמים כל מה שצריך לדעת זה איך לנהל אותן ואיך להיות מודעת לכך שכרגע יש משהו מאוד ספציפי שמפריע לך לכתוב את הפוסט החדש לבלוג שלך.

במהלך השנים הבודדות שלי כבלוגרית, למדתי להבין מהן הסחות הדעת שהכי מפריעות לי בזמן כתיבת פוסט וככל שהן קרו יותר פעמים ככה גם למדתי על הדברים שאני יכולה לעשות בשביל לגרום להסחות הדעת האלו להיעלם.

אז אם את רוצה לדעת על אילו הסחות דעת אני מתגברת בזמן כתיבת הפוסט ואיך אני עושה את זה,
הפוסט שלפנייך הוא בדיוק בשבילך! תגללי למטה ותגלי 🙂

כתיבת פוסט לבלוג

1. פלאפון ורשתות חברתיות

הסחת הדעת הכי מוכרת (לאו דווקא בהקשר של כתיבת פוסט לבלוג שלך) היא הפלאפון ומה שמגיע איתו – הרשתות החברתיות.
הפלאפון הפך להיות סוג של מקום לברוח אליו כשמעשמם לנו, שאנחנו רוצים להתחמק ממשהו או לדחות משהו ולרוב זה גם מה שהורס את היצירתיות שלנו.
כשהייתי בהרצאה הנהדרת "הפסיכולוגיה של הטכנולוגיה" של יעל מן שחר, היא דיברה על כך שברגע שיש לנו זמן שהייה – או כמו שהיא כינתה אותו "זמן מת", אנחנו באופן אוטומטי שולפים את הפלאפון כדי להעביר את הזמן הזה וככה אנחנו לא מאפשרים למוח שלנו להפיק את היצירתיות שהוא יכול להפיק. מכירה את זה שהרעיונות הכי טובים מגיעים לך במקלחת? זה כי את נותנת למוח שלך להפיק יצירתיות! מקלחת זה בין ה"זמנים המתים" היחידים שאנחנו לא יכולים להביא את הפלאפון איתנו (לפחות בינתיים…).

אותו דבר בהקשר של כתיבת פוסט לבלוג:
לי קרה עשרות פעמים שהתחלתי לכתוב פוסט, עצרתי לרגע, ואז בלי לשים לב פשוט שלחתי יד לפלאפון בשביל לבדוק התראות באינסטגרם. גם אם אני לא מקבלת את הצליל הזה של ההתראה וגם אם אני לא רואה את הפלאפון מהבהב, אני עדיין מרגישה צורך לשלוח יד לפלאפון כי הפעולה הזו כבר טבועה בתוכי, היא חלק ממני ובזכותה אני מרגישה שאני "בשליטה", כשבפועל זה מה שקוטע לי את חוט המחשבה ואת רצף היצירה והכתיבה של הפוסט.

+ אז מה עושים?
1. מאפשרים למוח יותר "זמנים מתים".
ברגע שתאפשרי למוח שלך לעצור רגע ופשוט לשהות, להיות תלוי ככה באוויר מבלי לעשות כלום, את תהיי מסוגלת לקבל פרץ של יצירתיות שיעזור לך למצוא רעיונות לפוסטים חדשים ומקוריים לבלוג שלך ועל הדרך אולי תפחיתי את ההרגל הזה של לבדוק את הפלאפון בלי צורך. דוגמאות לזמנים מתים:
מקלחת, המתנה למעלית, המתנה לקומקום שירתח, נסיעות (בלי שירים שיסיחו את הדעת – זמן לחשיבה בלבד), בתור לרופא.

2. מרחיקים את האויב.
נשמע מאיים, אבל כרגע הפלאפון הוא האויב שלך והוא מפריע לך להתרכז! שימי אותו על "מצב טיסה", הרחיקי אותו משולחן העבודה שלך (אפילו שימי אותו בחדר אחר) ותתרכזי אך ורק בכתיבת הפוסט. 

3. תכנני את הפוסט מראש.
ברגע שיש לך תכנון של הפוסט מראש (פתיח, גוף הפוסט, סיכום) כבר יש לך את כל הידע בנקודות וכל מה שאת צריכה לעשות זה פשוט להרחיב את מה שכתבת מראש וליצור מזה פוסט. ברגע שאת מתחילה לכתוב פוסט ואת לא מוכנה, את תלכי לפלאפון שלך באופן אוטומטי בשביל לחפש השראה אבל אז תתקעי עוד שעה באינסטגרם. תבואי מוכנה.

כתיבת פוסט לבלוג

2. הסביבה שלך

מה זאת אומרת הסביבה שלך? אנשים שמהלכים בבית ועושים רעש, רעשים מעצבנים מבחוץ, שולחן עבודה עמוס, מחשבות שמטרידות אותך… כל הדברים האלו שהסביבה "מספקת" לך הן הסחות הדעת המתסכלות ביותר, כי המחשבה הראשונית היא שאין לך באמת שליטה עליהן. את רוצה לכתוב פוסט, אבל איך אפשר להתרכז עם הרעש הזה שיש בחוץ?

+ אז מה עושים?
1. "מנטרלים" את הסביבה הבעייתית.
אני יודעת שאת חושבת שאין לך שליטה על דברים מסוימים וזה מאוד קל לוותר ולהגיד "טוב אני אכתוב מחר", אבל לפני שיצר הדחיינות משתלט עלייך תפתח את הראש ותתחילי לחשוב מה את יכולה לנטרל.
אנשים מפריעים לך בבית? יש רעשים מבחוץ? תמצאי מקום עבודה שקט יותר כמו בית קפה בשעות שאין אנשים.
שולחן העבודה עמוס וזה יוצר לך בלאגן בראש? תקחי כמה דקות לסדר אותו כדי שתוכלי לעבוד בסביבה נקייה וכיפית.
כל דבר שמפריע לך מצד הסביבה, את יכולה לנטרל לטובת כתיבת פוסט לבלוג שלך, פשוט תהיי יצירתית 🙂

3. שעת עבודה

לא הרבה יודעים ששעת העבודה שאת בוחרת לעצמך היא גם סוג של הסחת דעת שתקבע איך הפוסט שלך ייראה. 
בתור בלוגרית כבר תקופה, אני למדתי על עצמי שהשעות שבהן המוח שלי עובד הכי טוב אלו שעות הבוקר.
אני קמה רעננה ועובדת על המחשב ישר אחרי האימון וארוחת הבוקר ומצאתי שזה מה שעובד הכי טוב בשבילי, אלו השעות שמבחינתי אני הכי פרודקטיבית שיש. 
אבל –  היו ימים שבהם הבקרים שלי לא היו פנויים והייתי יכולה לעבוד על פוסט רק בערב. בימים האלו, היצירתיות שלי הייתה ברצפה. הייתי עייפה מידיי בשביל לכתוב פוסט, המוח שלי לא עבד, הייתי כותבת שורות ומוחקת עשרות פעמים.
לכן, חשוב מאוד שתכירי את שעת העבודה האידיאלית עבורך, השעה הזו שבה את יודעת שאת הכי רעננה ופרודקטיבית שיש.
יכול להיות שדווקא בשבילך שעות הערב הן השעות שלך, או אולי אפילו בצהריים.

+ אז מה עושים?
1. ניסוי וטעייה.
אם את לא בטוחה מהן שעות העבודה הטובות ביותר עבורך, תתנסי בכולן! 
בכל פעם שאת כותבת פוסט תנסי לכתוב בשעות שונות של היום ותראי איך השעה משפיעה על היצירתיות שלך, על הכתיבה שלך ועל זמן העבודה שאת משקיעה בכתיבת הפוסט. אני יכולה לומר לך שאני כן יכולה לכתוב פוסט בערב, אבל רוב הסיכויים שזה ייקח לי הרבה יותר זמן ממה שאני רגילה כשאני כותבת פוסט בבוקר.

2. תדבקי בשעות העבודה שלך.
אם את כמוני ואת יודעת ששעות העבודה הפרודקטיביות ביותר שלך הן בבוקר, תעשי הכל כדי שתוכלי לכתוב את הפוסט בבוקר.
אני יודעת שזה נורא קל להגיד, ואם את שכירה / אמא אני בטוחה שקשה לך לדבוק בשעות שהכי נוחות לך, אבל מה שאת כן יכולה לעשות בשביל לוודא שאת באמת מעלה את הפוסטים שלך באופן קבוע זה פשוט לנצל את שעות העבודה שלך בכל פעם שהן פנויות ולכתוב כמה שיותר, וכמה שתספיקי. 
אם את יודעת שבשבוע הבא יש לך רק 2 בקרים פנויים, מעולה! תדבקי בהם ותכתבי כמה שיותר. אולי תספיקי לכתוב 3 פוסטים, וככה לא תצטרכי לדאוג לבוקר פנוי בשבוע שאחרי כי כבר יש לך פוסט מוכן.

כתיבת פוסט לבלוג

4. הסחות דעת של המוח

אלו הן הסחות הדעת המאתגרות ביותר.
מכירה את זה שאת מתיישבת לכתוב פוסט וקצת לא מצליח לך, אז את חושבת דברים מורידים כאלה כמו "אני לא מצליחה כלום" או "נו באמת, מי יקרא את זה?". 
תסכימי איתי שברגע שאת חושבת דברים כאלה את בטוח לא תצליחי "לצאת מזה" ולכתוב פוסט כמו שצריך. בעבר, גם אני הייתי חושבת דברים כאלה והיו לי משפטים מורידים כאלה כל הזמן ב"מאחורה" של הראש. תירצתי לעצמי בעזרת הסחת הדעת הזו שכתבתי מספיק להיום כי ניסיתי ואני רואה שלא הולך, אז למה להמשיך אם גם ככה אף אחד לא יקרא את זה?

+ אז מה עושים?
ממשיכים.
גם אם כבר חשבת את המשפטים האלה מבלי שהתכוונת, תוכיחי לעצמך שאת יכולה ותמשיכי לכתוב למרות הכל.
תקחי נשימה עמוקה, תנקי את המוח שלך ממחשבות, תנסי להבין מה את רוצה להגיד בפוסט? למי מקהל היעד שלך הוא יעזור? איזו בעיה את פותרת להם בעזרת הפוסט שלך? למה זה חשוב שהוא יהיה באוויר? מה את היית עושה אם היית קהל היעד שלך שבדיוק נתקל בפוסט כזה? תשאלי את עצמך את השאלות הנכונות ולא רק שתפסיקי לחשוב דברים כאלה על עצמך, את תתמלאי בהשראה ויצירתיות כל כך מהר שאת תכתבי גם עוד 3 פוסטים מלאי ערך וסופר חשובים.

הסחות דעת צריך לדעת לנהל. אם עשית את כל ההשקעה הזו ופתחת בלוג, תהיי בטוחה שיש לך מספיק מוטיבציה לטפל בהסחות הדעת האלו ולעשות את מה שאת אוהבת – לכתוב, להעשיר, לתת ערך לקוראים ולטפח את הבלוג שלך.

אילו הסחות דעת יש לך ומה את עושה כדי להיפטר מהן?
אשמח שתשתפי אותי בתגובות פה למטה, אולי התגובה שלך תעזור לבלוגרית אחרת שנמצאת במצבך 🙂

אם אהבת את הפוסט ואת חושבת שהוא יעזור לאחרות, שתפי אותו בעזרת כפתורי השיתוף המצורפים לפוסט.

8 Comments

  • לגמריי, טלפון זה אחד הגורמים הכי מסיחי דעת שיש.
   אבל ברגע שמתרגלים להניח את הטלפון בחדר אחר זה עוזר 🙂

 1. מצוין! אני הבנתי שאני לא מצליחה לעבוד מהבית אז אני מנסה לפתח הרגל של עבודה בבתי קפה. אמנם זה קצת מורגש בכיס, אבל התוצר הרבה יותר טוב. טיפים מצוינים!

  • תודה רבה אהובה, שמחה שאהבת!
   אני מאוד אוהבת לעבוד מבתי קפה, משתדלת לא להגזים בדיוק מהסיבה של הכסף אבל לפעמים זה נחמד 🙂

Write A Comment

נהנית מהפוסט?
אני מזמינה אותך להירשם לניוזטלר של That Gal
וליהנות מעוד מלא תוכן שיישלח אלייך ישירות למייל!
(בלי ספאם, מבטיחה)

 

 

הצטרפת למשפחת ThatGal בהצלחה!